Kolagén proteín a všetko čo potrebujete vedieť | PanaVita
Podpora kĺbov v staršom veku? Máme riešenie!
Podpora kĺbov v staršom veku? Máme riešenie!
13. marca 2023
Recept na ranné Maca Latte pre zvýšenie energie
Recept na ranné Maca Latte pre zvýšenie energie
24. marca 2023

Kolagén proteín a všetko čo potrebujete vedieť

Čo je kolagén?

Kolagén je vláknitý proteín, ktorý tvorí základ spojivového tkaniva. Tvorí asi tretinu všetkých bielkovín v našom tele.

Je jednou z kľúčových zložiek vlasov, nechtov, kĺbov, kostí, šliach, kože, zubov. Okrem toho kolagén tvorí steny tepien, žíl a kapilár.

Jeho názov pochádza z gréckeho slova kolla, čo sa prekladá ako „lepidlo“. Nie je to náhoda: mnohí odborníci porovnávajú hlavnú funkciu kolagénu s lepidlom. Molekuly kolagénu tvoria dlhé tenké proteínové vlákna – fibrily. Slúžia na to, aby držali bunky pohromade. Spájajú naše telo a umožňujú tkanivám vydržať naťahovanie [1] .

S pribúdajúcim vekom sa zásoby kolagénu míňajú. Fibrily sa začnú rýchlejšie rozkladať, zatiaľ čo syntéza kolagénu sa prirodzene spomaľuje. To vedie k prejavom prvých príznakov starnutia. Koža stráca pružnosť,  stenčuje sa, tvoria sa vrásky, kosti sú krehkejšie, kĺby sú menej pohyblivé.

Druhy kolagénu

V prírode existuje najmenej 16 druhov kolagénu. Každý z nich obsahuje inú sadu aminokyselín a plní v tele špecifickú úlohu. Odborníci rozlišujú štyri hlavné typy kolagénu.

  • Typ I – Najrozšírenejšia a zároveň aj najštudovanejšia a forma. V ľudskom tele tvorí asi asi 90% všetkého kolagénu. Sú to pevné a elastické vlákna utkané zo zväzkov fibríl. Podieľajú sa na tvorbe kože, kostí, šliach, zubov, ciev a spojivového tkaniva [2] [3] ;
  • Typ II –  Takýto kolagén pozostáva z voľnejších vlákien. Vytvára tkanivo chrupavky a robí kĺby pružnými, silnými a zdravými [4] ;
  • Typ III – Predstavuje druhý najbežnejší typ kolagénu v tele. Pozostáva z ešte tenších a roztiahnuteľnejších fibríl. Udržuje štruktúru svalov, vnútorných orgánov, veľkých tepien a podieľa sa aj na zostavovaní kolagénových vlákien typu I [5] . Hlavná časť kolagénu typu III. sa koncentruje v stenách čreva [6] . Jeho nedostatok zvyšuje riziko prasknutia ciev [7] ;
  • Typ IV – Je hlavnou zložkou bazálnych membrán, hlbokej vrstvy kože, ktorá spája dermis a epidermis [8] . Okrem toho sa kolagén typu IV podieľa na „stavbe“ očnej šošovky. [9] . Takýto proteín nie je schopný vytvárať kolagénové vlákna. Na rozdiel od prvých troch typov patrí do triedy nefibrilárnych kolagénov a existuje vo forme tenkej trojrozmernej mriežkovej siete [10] .

Na čo je kolagén?

Prírodný kolagén proteín má množstvo prospešných vlastností. Azda najznámejším z nich je jeho schopnosť spomaliť vznik vrások, zjemniť pokožku a zvýšiť jej ochranné vlastnosti, chráni kĺby pred opotrebovaním, napomáha k pružnosti a odolnosti spojivových tkanív.

Okrem toho sa verí, že tento proteín znižuje úzkosť, zlepšuje náladu, pomáha kontrolovať hmotnosť a normalizuje funkciu čriev. Štúdie, ktoré by všetky tieto vlastnosti potvrdili, však zatiaľ nie sú k dispozícii. Tu je zoznam vedecky dokázaných výhod kolagénu pre telo.

Mladá žena zlepšuje zdravie pokožky kolagénom

Zlepšuje zdravie pokožky

Kolagénové vlákna sa považujú za „kostru“ našej pokožky: závisí od nich nie len jej elasticita, ale aj pevnosť. Vďaka tomuto proteínu je pokožka hladšia, pevnejšia a hydratovanejšia [11] [12] . V prípade poškodenia, kolagén tiež prispieva k prirodzenému samoliečeniu tkanív. Ak sú na tele napríklad škrabance, rany alebo popáleniny, kolagén urýchli ich hojenie [13].

Naopak, pri nedostatku kolagénu sa pokožka stáva tenšou a suchšou. Stráca elasticitu, nerovnomerne „prepadáva“ a bledne [14]. Preto je dôležité udržiavať v tele vysokú hladinu kolagénu.

Skupina nemeckých vedcov uskutočnila štúdiu zahŕňajúcu 69 žien vo veku 35 až 55 rokov. Každý deň počas dvoch mesiacov užívalo 46 účastníkov hydrolyzovaný kolagén (rozštiepený na menšie peptidy ). Zvyšok dostával placebo. V dôsledku toho sa pokožka žien, ktoré pili kolagén, stala pružnejšou a hydratovanejšou. Vedci zároveň nezaznamenali žiadne vedľajšie účinky [13].

Zmierňuje bolesti kĺbov

Kolagén chráni tkanivo chrupavky pred zničením. Preto, keď sa jeho tvorba vekom spomaľuje, stav kĺbov sa začína zhoršovať. Úbytok kolagénu zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy [14]. Podľa štúdie vedcov z University of Illinois v Chicagu môže suplementácia kolagénom znížiť prejavy tohto ochorenia [15].

Okrem toho kolagén lieči zápaly a pomáha pri bolestiach kĺbov [16]. Americkí odborníci na výživu vykonali zaujímavú štúdiu. Pozvali 147 športovcov a rozdelili ich do dvoch skupín. Všetci účastníci boli požiadaní, aby doplnili svoju každodennú stravu špeciálnymi výživovými doplnkami. Niektorí zároveň konzumovali 10g kolagénu, iní dostali placebo.

Po 24 týždňoch vedci výsledky porovnali. Tí športovci, ktorí užívali kolagén proteín, zaznamenali výrazné zníženie bolesti kĺbov. Navyše pri pohybe aj v pokoji [17].

Ak chcete použiť kolagén proteín ako liek proti bolesti, lekári odporúčajú začať s malou dávkou – nie viac ako 8-12g denne. Aký je najlepší kolagén na kĺby? Každému vyhovuje niečo iné. Pri výbere je veľmi dôležité pozerať na čistotu. Čím viacej prímesí obsahuje, tým horšie. Aby ste mali čo najlepšie a najrýchlejšie účinky, dôležitá je aj jeho biologická využiteľnosť. Inak povedané vstrebateľnosť.

Posilňuje kosti

Kolagén zvyšuje pevnosť kostí, chráni ich pred zničením a znižuje riziko osteoporózy [18] [19]. Potvrdzujú to vedci z Floridskej univerzity. Každý deň počas roka užívali účastníci ich štúdie doplnok vápnika s 5 gramami kolagénu alebo doplnok vápnika bez kolagénu. V krvi žien z prvej skupiny sa ukázalo, že hladina bielkovín, ktoré prispievajú k deštrukcii kostí, bola výrazne nižšia ako u tých, ktoré dostávali iba vápnik [20].

K podobným záverom prišli aj nemeckí experti. Hodnotili vplyv suplementácie kolagénu na minerálnu hustotu kostí. Účastníci štúdie dostávali 5g kolagénu denne. O rok neskôr sa ich kosti zosilnili o 7% v porovnaní s kontrolnou skupinou [21].

Urýchľuje rast svalov

Kolagén proteín je jednou z najdôležitejších zložiek svalov [22]. Asi 10% všetkého svalového tkaniva pozostáva z tohto proteínu. Podľa vedcov tiež podporuje tvorbu svalových bielkovín a zvyšuje efektivitu tréningu.

Skupina nemeckých špecialistov uskutočnila 12-týždňový experiment. Na účasť bolo pozvaných 50 starších mužov so zníženou svalovou hmotou. Polovica dobrovoľníkov zároveň dostávala každý deň 15g kolagénu a trikrát týždenne cvičila silové cvičenia, zvyšok iba trénoval. Výsledky ukázali, že tí, ktorí užívali kolagén, získali viac svalovej hmoty a stali sa silnejšími [23].

Kolagén zlepšuje zdravie pokožky

Chráni srdce

Niektorí odborníci sa domnievajú, že kolagén pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam. Keďže tento proteín tvorí steny tepien, ktoré prenášajú krv zo srdca do orgánov, pri jeho nedostatku sa stávajú krehkými a kolabujú [24]. To zase prispieva k rozvoju aterosklerózy, medzi ktorej hlavné možné komplikácie patrí srdcový infarkt a mozgová príhoda [25].

Japonskí vedci zistili, že užívanie kolagénových doplnkov má priaznivý vplyv na cievnu stenu [26]. Šesť mesiacov pozorovali stav 31 zdravých ľudí. Všetci jedinci dostávali ďalších 16g bielkovín denne s jedlom.

Na konci štúdie lekári zaznamenali výrazné zníženie tuhosti steny tepien. Okrem toho sa koncentrácia „dobrého“ cholesterolu v krvi všetkých účastníkov štúdie zvýšila v priemere o 6%. Autori práce sú presvedčení, že kolagén môže pomôcť pri prevencii a liečbe aterosklerózy.

Zvyšuje pevnosť nechtov

Kolagén posilňuje nechty a zabraňuje ich lámaniu. Okrem toho je schopný stimulovať ich rast. K týmto záverom dospela skupina nemeckých a brazílskych vedcov. Každý deň dostali účastníci štúdie 2,5g prírodných bioaktívnych kolagénových peptidov. O mesiac neskôr odborníci skontrolovali, čo sa zmenilo.

Ukázalo sa, že vďaka príjmu kolagénu začali testovaným osobám nechty rásť o 12% rýchlejšie a ich lámavosť sa znížila v priemere o 42%. Okrem toho asi 80% dobrovoľníkov potvrdilo, že ich nechty sa stali rovnomernejšie, hladšie a lesklejšie ako pred užívaním kolagénu [27].

Kontraindikácie

Kolagénové doplnky sa považujú za bezpečné pre väčšinu ľudí a nemajú takmer žiadne kontraindikácie. Niektoré z nich sa však vyrábajú s použitím bežných potravinových alergénov. Patria sem vajcia, kravské mlieko, ryby, morské plody, orechy, pšenica a sója.

Preto pred užitím takýchto liekov by ste si mali vždy dôkladne preštudovať ich zloženie. Ak máte individuálnu neznášanlivosť na niektorú zo zložiek doplnku stravy, budete musieť odmietnuť užívanie a nájsť si bezpečnejšiu alternatívu.

Kolagén by mali brať opatrne aj ľudia, ktorí trpia zlyhaním obličiek a ochorením pečene. Nadbytok bielkovín v strave značne zvyšuje záťaž týchto orgánov [28] [29]. Tehotné a dojčiace ženy by mali kolagénové doplnky užívať len pod prísnym dohľadom lekára.

Okrem toho môžu kolagénové doplnky v niektorých prípadoch zanechať v ústach nepríjemnú pachuť, spôsobiť pálenie záhy a pocit ťažkosti [30].

Kolagén zlepšuje zdravie pokožky
Zabudnite na drahé krémy, mastičky a lieky proti bolesti

Začnite vaše telo vyživovať zvnútra

Včasným a pravidelným dopĺňaním prirodzeného kolagénu môžete skutočne spomaliť starnutie a zlepšiť svoju mobilitu






Kde získať kolagén

Prirodzený kolagén proteín produkovaný telom sa nazýva endogénny. V mladosti syntetizujeme dostatočné množstvo nových molekúl, ktoré stihnú včas vyplniť zničené oblasti fibríl. Tieto vlákna sú veľmi citlivé [31].

S pribúdajúcim vekom sa začínajú rýchlejšie deformovať a rozkladať, zatiaľ čo produkcia kolagénu sa spomaľuje [32]. Redukcia tohto proteínu začína už vo veku 20 rokov a po 25-30 rokoch prevládajú procesy jeho deštrukcie nad procesmi syntézy. Okrem toho produkciu kolagénu negatívne ovplyvňuje fajčenie, ultrafialové žiarenie, stres, nadmerná konzumácia rafinovaného cukru a sacharidov [33] [34].

Kolagén, ktorý sa do tela dostáva vonkajším príjmom, sa nazýva exogénny. Potreba doplnkov závisí od stavu tela a životného štýlu. Prípravky s kolagénom sa napríklad odporúčajú užívať v období stresu a po ťažkých ochoreniach.

Okrem toho sú potrebné pre vegánov, keďže kolagén sa nachádza len v živočíšnych produktoch. V tomto prípade si môžete vybrať rastlinnú alternatívu získanú zo pšenice. Tiež len v prípade, že nie ste na ňu alergický. Je však dôležité pochopiť, že takýto kolagén sa nezískava vo svojej čistej forme – vždy sa zmieša so živočíšnym. Navyše nemôže aktivovať produkciu prirodzeného endogénneho kolagénu.

Aké potraviny obsahujú kolagén

Požadovanú hladinu kolagénu v tele udržíte pomocou správnej výživy. Aby ste to dosiahli, mali by ste do svojej každodennej stravy zahrnúť potraviny bohaté na „bielkoviny mládeže“.

Tu je zoznam populárnych zdrojov kolagénu:

  • vývar z kostí
  • vaječný bielok
  • želatína
  • kurča
  • hovädzie mäso
  • ryby
  • morské plody

Odporúča sa tiež zvýšiť príjem ovocia a zeleniny. Neobsahujú kolagén, no obsahujú aminokyseliny a vitamíny, ktoré sú potrebné na tvorbu tohto proteínu. Užitočné sú najmä citrusové plody, čierne ríbezle, jahody, mrkva, brokolica, červená paprika, šalát, orechy a strukoviny.

Keď sa kolagén dostane do tela, pôsobením tráviacich enzýmov sa rozkladá na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Zároveň je v bioaditívoch už bielkovina štiepená alebo hydrolyzovaná. To je dôvod, prečo sa mnohí odborníci domnievajú, že sa absorbuje efektívnejšie ako kolagén z potravín.

Užívanie kolagénových doplnkov navyše podporuje syntézu ďalších proteínov, ktoré zlepšujú stav pokožky. Napríklad elastín a fibrilín [35] [36].

Aké potraviny obsahujú kolagén?
Gaia collagen protein obohatený o papaín

Vyskúšajte aj vy účinný kolagén na kĺby

Pravidelným užívaním podporuje spevnenie kostí a spojivového tkaniva.
Pozitívne vplýva na pohybový aparát.






Je lepšie dať prednosť kvalitnému hovädziemu kolagénu. Do krvného obehu preniká rýchlejšie, keďže svojou štruktúrou je najbližšie k prirodzenému ľudskému proteínu. Ďalšou možnosťou je morský kolagén. Je síce lacnejší, ale horšie stráviteľný. V tomto prípade sa naskytá otázka, či je lepšie ušetriť na lacnejšej forme, ktorú žalúdočné kyseliny zničia, alebo použiť kvalitný, hydrolyzovaný kolagén proteín s účinnou a vysokou biologickou dostupnosťou (vstrebávaním).

Kolagénový prášok sa riedi vo vode alebo šťavách a pridáva sa do smoothies a polievok. Zvyčajne má nepríjemný zápach. Ak sa mu chcete vyhnúť, kúpte si kolagén v tekutej forme alebo v tabletkách.

Aby ste prirodzene získali viac kolagénu, jedzte vyváženú stravu s vysokým obsahom bielkovín, medi, vitamínov C a E [37] [38] [39].

Ako funguje kozmetika s kolagénom

Kolagén je možné užívať nielen s jedlom a doplnkami. Mnoho ľudí sa k nemu dostane injekciami, kozmetickými procedúrami a špeciálnymi prípravkami, ktoré sa aplikujú na postihnuté oblasti kože [40]. Bohužiaľ, kolagénové krémy, emulzie a rúže neposkytujú veľa výhod.

Molekuly bielkovín kvôli svojej veľkosti nie sú schopné preniknúť do vnútorných vrstiev kože, sú príliš veľké. Preto takáto kozmetika poskytuje len lokálnu hydratáciu. Na povrchu pokožky vytvára ochranný priedušný „film“, ktorý zabraňuje odparovaniu vlhkosti. Účinok kozmetiky bude lepší, ak bude okrem kolagénu obsahovať kyselinu hyalurónovú [41][42].

Pokročilejším spôsobom sú kolagénové injekcie. Dodávajú proteín priamo do dermis/pokožky. Jeho molekuly aktivujú tvorbu prirodzeného kolagénu, obnovujú zničené vlákna, vyrovnávajú reliéf, redukujú hĺbku vrások a navyše pleť hydratujú [43][44].

Ak si plánujete aplikovať kolagén, určite sa poraďte s dermatológom. Skúsený odborník posúdi stav vášho tela a dá odporúčania, ktoré znížia riziko vedľajších účinkov. Existujú aj šetrnejšie kozmetické procedúry, ktoré stimulujú syntézu kolagénu v pokožke. Napríklad mikropiercing alebo kolagénová svetelná terapia.

Aké sú výhody kolagénových injekcií?

Kolagénové injekcie sú kozmetický zákrok, ktorý sa vykonáva injekciou kolagénu pod kožu. Po prvé, kompenzujú pôvodnú zásobu kolagénu v tele. Po druhé, takéto injekcie vám umožňujú obnoviť mladistvosť pokožky, čím je pružnejšia a pružnejšia. Prípravky už väčšinou obsahujú lokálne anestetikum lidokaín, ktoré napomáha k čo najbezbolestnejšiemu zákroku.

Kolagénové injekcie sa používajú na korekciu vrások, vyhladenie strií a jaziev. Liečivo sa vstrekuje do problémovej oblasti, stimuluje syntézu vlastného kolagénu a tým obnovuje pokožku. Okrem toho sa kolagénové injekcie používajú na korekciu objemu a obrysu pier. Kedysi boli prípravky na báze kolagénu považované za jedny z najpopulárnejších. Dnes sú bežnejšie výplne s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Ako dlho môže účinok trvať?

Trvanie účinku a frekvencia procedúr do značnej miery závisí od oblasti, kde sa kolagén proteín nachádza. Napríklad na úplné vyhladenie vrások na tvári môžete potrebovať niekoľko injekcií v priebehu roka. Jedna alebo dve návštevy ročne zvyčajne stačia na zmenšenie jaziev. Všetko však závisí od hĺbky poškodenia. Účinok kolagénových injekcií trvá spravidla až 5 rokov. Pre porovnanie, výsledok po použití formulácií na báze kyseliny hyalurónovej trvá v priemere 3 až 6 mesiacov.

Kolagénové doplnky sú v posledných rokoch veľmi populárne. Väčšina z nich je hydrolyzovaná, to znamená, že kolagén bol predtým „predtrávený“, čo uľahčuje vstrebávanie. Kľúčový rozdiel medzi injekciami a kolagénovými doplnkami je v tom, ako rýchlo sa dosiahne požadovaný výsledok.  V prvom prípade sa účinok prejaví okamžite. V druhom až po niekoľkých týždňoch. To je dobrá správa pre každého, kto chce odísť z ordinácie plastického chirurga alebo dermatológa so žiarivejšou a mladšie vyzerajúcou pleťou.

Ako bezpečné sú tieto postupy?

Za predpokladu, že lekár je dobre oboznámený s metódou nastavenia injekcií proti starnutiu, k dnešnému dňu sa považujú za bezpečné . Ako pri každom kozmetickom zákroku sú však možné vedľajšie účinky. Medzi ne patrí začervenanie kože, opuch, vyrážka, svrbenie, modriny, jazvovité „hrbolčeky“, infekcia v mieste vpichu. Závažné nežiaduce reakcie sú zriedkavé.

A napriek tomu je pred zákrokom potrebné vykonať špeciálny kožný test na alergie na zložky kompozície, ktorá sa má zaviesť.

Tip odborníka:

Gaia collagen protein obohatený o papaín - výhodné 3 mesačné balenie

Pre želané výsledky užívajte Gaia Collagen Protein® po dobu 3 mesiacov
(zvýhodnená cena je automaticky započítaná)


Pridať do košíka

Funguje kozmetika s kolagénom?

Kolagén má veľké molekuly, ktoré ťažko prenikajú do hlbších vrstiev pokožky. Našťastie bolo vyvinutých mnoho metód na zvýšenie účinku kolagénových produktov. Existujú napríklad špeciálne povzbudzujúce pleťové vody. Ak hovoríme o procedúrach starostlivosti, ktoré používame v ordinácii, existujú špeciálne masážne techniky a hardvérové techniky, ktoré podporujú prenikanie produktov na báze kolagénu do hlbších vrstiev pokožky a zvyšujú produkciu vlastného kolagénu a elastínu. Napríklad zariadenie na mikroprúdovú terapiu tváre Remodeling Face poskytuje podobný efekt.

Existujú nejaké odporúčania, ktoré pomôžu udržať hladinu kolagénu v pokožke?

Produkciu kolagénu ovplyvňuje veľa faktorov, vrátane stravy, životného štýlu, prítomnosti stresu, prítomnosti zlých návykov. Ak chcete spomaliť odpratávanie kolagénu, začnite viesť zdravý životný štýl, pite veľa vody, sledujte stravu, doprajte si dostatok spánku. Samozrejme, nezabúdajte na starostlivosť o pleť. Zároveň je veľmi dôležité vybrať správny komplex produktov starostlivosti.

Každá pleť si vyžaduje individuálny prístup. Nevhodnou starostlivosťou môže dôjsť k narušeniu hladiny lipidovej bariéry a to priamo ovplyvňuje tvorbu kolagénu a elastínu. Okrem toho si môžete kúpiť japonský pitný kolagén alebo urobiť vývar z kostí, ak ho bude jesť niekto iný. Užitočné sú aj dezerty na báze želatíny. Pri požití sa želatína rozkladá na kolagén a môže zlepšiť kvalitu pokožky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *