Organické minerály a ich nedostatok | PanaVita
Prečo nám pšenica škodí?
Prečo nám pšenica škodí?
25. decembra 2022
Čo je kolagén a jeho vlastnosti na ľudské telo
Čo je kolagén a jeho vlastnosti na ľudské telo
15. januára 2023

Čo sú organické minerály? A potrebujeme ich?

Pre zdravé a bezproblémové fungovanie nášho organizmu potrebujeme okrem pohybu, duševnej a duchovnej pohody, okolo 90 nutričných (výživových) látok denne. Je to 60 minerálov, 16 vitamínov, 12 aminokyselín a 3 mastné kyseliny. Väčšina ľudí si kupuje “nejaké” vitamíny a o ďalších nutných prvkoch nemá ani potuchy. Ak to so svojím zdravím a kondíciou myslíte vážne, potrebujete denne až okolo 90 nutričných látok.

Jedným z najvážnejších problémov spôsobených nutričným (výživovým) nedostatkom je nedostatok tzv. “organických” minerálov. Ďalším nemenej dôležitým problémom je konzumácia anorganických (elementárnych) minerálov.

Na trhu sú k dispozícií tri druhy minerálov

Obsah minerálov a vitamínov v brokolici

Obsah minerálov a vitamínov v brokolici

  • Minerály anorganické (elementárne)
  • Minerály chelátované
  • Minerály koloidné

 

Anorganické minerály

Anorganické minerály nie sú v podstate nič iné, než rozdrvená skala. Vstrebateľnosť pre telo je 5% až 10% a po 35 roku života klesá na 3% až 5%. Ak vezmeme napríklad zlúčeninu vápnika a laktózy, potom v 1 000mg tejto látky je 250mg vápnika 750 mg laktózy.

To znamená, že z jednej takejto tablety dostaneme do tela pri 5% vstrebateľnosti 12,5mg vápnika. Ak teda chceme vstrebať dennú dávku 1000mg vápnika, musíme skonzumovať 80 tabliet.

Chelátované minerály

Chelátované minerály boli vyvinuté v šesťdesiatych rokoch v konkurencii pri zásobovaní farmárov minerálmi pre dobytok. Tieto minerály znamenali významné zlepšenie vstrebateľnosti a tým aj zlepšenie zdravotného stavu dobytka s následným zlacnením chovu. Chelátovaný minerál je prvok, na ktorom je naviazaná aminokyselina, enzým alebo proteín. Tým, že minerály sú naviazané na látku, ktorá je telu vlastná, vzrástla vstrebateľnosť až na 40%.

Koloidné minerály

Koloidné minerály sú jednotlivé molekuly určitej látky rozptýlené vo vode. Nejedná sa teda o tablety, ale o tekutinu. Rozptýlené častice majú záporný elektrický náboj, zatiaľ čo črevná stena má kladný náboj. To má za následok, že tieto minerály sú vstrebateľné až na 98%!!!

Konzumácia anorganických minerálov

Obsah minerálov a vitamínov v melóne

Obsah minerálov a vitamínov v melóne

Konzumácia anorganických minerálov má okrem nízkej vstrebateľnosti aj iný, vážnejší problém. Ľudský organizmus ich nedokáže spracovať! Nie je na to prispôsobený. Našťastie pre nás ich väčšinu vylúčime v moči, stolici a potnými žľazami. Zbytok, ktorý v nás ostáva nám bohužiaľ zanáša organizmus. Usadzuje sa v cievach, kĺboch (kde vytvára kalcifikáty), ľadvinách a žlčníku.

V princípe sa nám usadzuje v celom tele, dokonca aj v mozgu, kde sa podľa všetkého podieľa na vzniku takých ochorení ako je napríklad Alzheimerova choroba. Je všeobecne známe, že starší ľudia, predovšetkým z vidieka, ktorí pijú “tvrdú” vodu plnú anorganických minerálov, absolvujúci röntgen ciev, nepotrebujú kontrastnú látku! Tak majú zanesené cievy!

Najčastejšie zdroje “anorganických” minerálov:

  • Voda balená, voda z vodovodu a studní, minerálky a pod.
  • Lacné minerály v tabletkových formách ako doplnky výživy
  • Kuchynská soľ (NaCl) a solené potraviny vrátane pochutín

Anorganické chemické látky, ako napr. chlór, kamenec a fluorid sodný, nemôžu byť spracované živými telesnými tkanivami. “Chemické biolaboratórium” nášho tela sa skladá z organických látok, ktoré musia pochádzať zo živej hmoty alebo z hmoty, ktorá raz žila. Ak jeme jablko alebo iné ovocie či zeleninu, je to živá hmota. Jej život končí okamihom, keď je obrané z kríka alebo stromu, či vytrhnuté zo zeme.

Organicky viazané minerály sú potrebné na udržanie života a zdravia.

Ak by sme boli vyhnaní na pustý ostrov, kde nič nerastie, zomreli by sme hladom. Hoci pôda pod našimi nohami obsahuje množstvo anorganických minerálov, nemôže ich naše telo účinne prijať a spracovať tak, aby bol zachovaný náš život. Len živé rastliny sú schopné prijímať z pôdy anorganické látky, ako napr. vápnik, sodík, horčík a zlúčeniny kovov.

Počas druhej svetovej vojny boli známe prípady keď zúfalí vyhladovaní ľudia ohrievali a jedli pôdu, pretože nemali inú potravu. Umierali mučivou smrťou, lebo nezískali z anorganických látok obsiahnutých v pôde žiadne živiny. Roky počúvame, že minerálky sú “bohaté na všetky potrebné látky”. Aké látky sú tu mienené? Anorganické alebo organické? Ľudia nemajú rovnaký chemický potenciál ako rastliny!

Len živá rastlina je schopná premeniť minerály anorganické v organické minerály!

Najčastejšie zdroje “organických” minerálov

  • Ovocie a zelenina
  • Jedlé buriny a trávy
  • Orechy, semená a oleje z nich
  • Výživové doplnky rastlinného pôvodu v koloidnej forme
Obsah minerálov a vitamínov v avokáde

Obsah minerálov a vitamínov v avokáde

Medzi prvky, ktoré sú tak dôležité pre priebeh fyziologických funkcií v tele, patrí železo, sodík, vápnik, horčík, draslík a mangán. Podieľajú sa podstatnou mierou na tvorbe tráviacich štiav a sekrétov endogénnych žliaz, ktoré pravdepodobne riadia všetky dôležité procesy v tele. Železo je dôležité pre tvorbu červených krviniek a je okysličovadlom systému.

Vylučovanie oxidu uhličitého závisí predovšetkým na organickom sodíku, ktorý je hlavnou súčasťou krvi a lymfy. Vápnik v kombinácii s horčíkom, fosforom a kremíkom tvoria viac ako polovicu kostnej štruktúry. Slúžia tiež ako prostriedok na neutralizáciu a elimináciu toxických kyselín.

Nikdy ale nezabúdajme, že ak hovoríme o týchto látkach v “chemickom laboratóriu” ľudského tela, máme na mysli látky organické!

Nedostatok vápnika sa prejavuje približne 147 druhmi ochorení.

Prvotné známky nedostatku selénu sa prejavia ako tzv starecké škvrny. Ak v tomto stave začnite užívať minerály obsahujúce selén, škvrny počas 4 až 6 mesiacov zmiznú. Uvedomte si, že nedostatok selénu poškodzuje vnútorné orgány, avšak pre oko je toto poškodenie samozrejme neviditeľné. Ak zmiznú škvrny na koži, zmizne aj vnútorné poškodenie a vaše srdce, obličky, mozog a pečeň začnú pracovať ako predtým.

Nedostatok chrómu a vanádu sa prejaví ako neuhasiteľná chuť na sladké, pretože máte nízky obsah cukru v krvi. Ak trvá tento stav dlho, môže sa zmeniť na cukrovku. Problémy s cukrom sú vždy v spojení s nedostatkom chrómu a vanádu. Najlepší prírodný zdroj chrómu je banán. Ale aj tu platí zlaté pravidlo, všetkého veľa škodí.

Prvopočiatky nedostatku cínu sa prejavia u mužov ako čiastočná holohlavosť. Ak necháte tento stav zotrvať, začne sa zhoršovať sluch až prestanete počuť úplne.

Pri nedostatku bóru vaše telo stratí schopnosť udržať vápnik v kostiach a vaše kosti sa začnú odvápňovať. Bór tiež pomáha udržiavať správnu hladinu estrogénu u žien a testosterónu u mužov. Ak teda trpíte nedostatkom bóru ako žena, budete prechádzať peklom v období menopauzy, zatiaľ čo ak ste muž, nebudete si istý, či máte na tanečnom parkete partnerku viesť alebo nasledovať.

Prvá známka nedostatku zinku je strata chuti a čuchu. Jedlá vám jednoducho nebudú chutiť tak ako predtým.

Pri pokusoch na laboratórnych zvieratách sa dokázalo, že prvky vzácnych zemín ako je lantán, prazeodým, neodým, samárium, európium, ytrium a tulium, predlžujú dobu ich života na dvojnásobok. Ja osobne nečakám na to, až lekári tento poznatok vedecky odsúhlasia, pretože tí sa ešte stále nemôžu dohodnúť na vitamíne C.

Kde získať organické minerály?

PanaVita Gaia Natural - Koloidná forma minerálov

Ako sme už spomínali, najlepší zdroj je z prírody. A teda, konzumácia vysoko kvalitnej zeleniny, ovocia a bylín vám môže zaručiť dostatočný prísun potrebných vitamínov. V dnešnom svete, v ktorom pri pestovaní rastlín používame rôzne aditíva (chemické látky) a umele osvetlenie, plodiny môžu mať len ťažko veľa účinných látok. Musíme ich preto dopĺňať.

GAIA Natural pokrýva všetky základné nutričné požiadavky a poskytuje tak komfort optimálneho zdravia a pohody.

Obsahuje totiž viac ako 170 vitamínov, minerálov, antioxidantov, enzýmov vo vyváženom a synergickom pomere. V tekutej forme obsahuje potrebné organické minerály. Takže všetky zložky sa môžu ihneď vstrebávať do organizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *