Prínosy kolagénu pre vlasy, pokožku a nechty | PanaVita
Aloe Vera: Prírodný liek na zdravotné problémy
Aloe Vera: Prírodný liek na zdravotné problémy?
5. júla 2023
Rozdiel medzi srvátkovým proteínom a kolagénom
Rozdiel medzi srvátkovým proteínom a kolagénom
17. júla 2023

Prínosy kolagénu pre vlasy, pokožku a nechty

Kolagén môže nášmu telu priniesť množstvo výhod, ktoré sa preukázateľne prejavujú na vlasoch, pokožke a nechtoch. Dali sme hlavy dohromady, aby sa bližšie pozreli na niektoré prínosy kolagénu, ktoré môže mať pre naše telo.

Čo je kolagén?

Predtým, než sa zameriame na najvýznamnejšie výhody, ktoré prináša konzumácia kolagénu, je podstatné najskôr porozumieť, čo kolagén vlastne je. Kolagén predstavuje kľúčovú súčasť biologických štruktúr nášho tela. Možno ho nájsť nielen u ľudí, ale aj u zvierat.

Hlavné štruktúry, ktoré sú zložené z kolagénu:

 

 • Koža
 • Vlasy
 • Nechty
 • Kosti
 • Šľachy
 • Väzivá
 • Krvné cievy
 • Svaly

V posledných rokoch sa kolagénové doplnky stali veľmi obľúbenými vďaka svojim vlastnostiam proti starnutiu, úľave od bolesti a prevencii úbytku kostnej hmoty.

V tomto článku sa zameriame na výhody kolagénových doplnkov s ohľadom na pokožku a kožný systém (napr. vlasy, nechty).

Prínosy kolagénu na kožný systém

Kolagén je základom pre väčšinu našich orgánových systémov. Jeho doplnenie do nášho tela však prináša obzvlášť veľké výhody pre náš integumentárny systém (Krycí systém pokrývahúci vonkajší povrch tela)

Vlasy

Fyziológia vlasového folikulu je zložitá a zahŕňa viacero faktorov, ktoré vstupujú do hry, aby sa zabezpečil normálny rast vlasov. [1]

Prínosy kolagénu na vlasy:

 • Dodáva potrebné aminokyseliny na syntézu vlasov
  Keratín je kľúčovou zložkou vlasového folikulu a proces rastu vlasov potrebuje esenciálne a neesenciálne aminokyseliny. Zatiaľ čo esenciálne aminokyseliny si telo dokáže vytvoriť samo, neesenciálne aminokyseliny sa musia získať príjmom potravy. Našťastie kolagén obsahuje tri neesenciálne aminokyseliny, ktoré pomáhajú pri tvorbe keratínu a raste vlasov.
 • Chráni vlasy pred oxidačným stresom [2]
  Okrem konštruktívnych vlastností je kolagén silnou antioxidačnou zlúčeninou, ktorá chráni bunky pred deštruktívnym poškodením reaktívnymi druhmi kyslíka (napr. voľnými radikálmi). V dôsledku toho kolagénové doplnky zabraňujú rednutiu a odfarbovaniu vlasov súvisiacemu s vekom, ako aj ich vypadávaniu.

Používanie kvalitných vlasových produktov bez škodlivých zložiek

Koža

Ako starneme, náš organizmus začína produkovať menej kolagénu, čo môže mať za následok problémy s elasticitou a hydratáciou pokožky. Tieto problémy sa potom môžu prejaviť vo forme vrások a suchej pokožky. Výskum z roku 2013 dokázal, že doplnky kolagénu môžu mať pozitívny vplyv na elasticitu a vlhkosť našej pokožky. [3]

69 účastníkov bolo rozdelených do troch skupín, pričom jedna skupina dostávala 2,5 až 5 gramov kolagénu počas 8 týždňov. Na konci štúdie vedci zaznamenali výrazné zlepšenie pružnosti, hydratácie a vzhľadu pokožky v porovnaní s kontrolnou skupinou. [4] Keďže koža nás neustále chráni od vonkajšieho prostredia, prínosy kolagénu na kožu sú obrovské.

Nechty

Syndróm krehkých nechtov, často sprevádzaný hrubosťou nechtových platní, ich opotrebovanosťou a lúpaním, je pomerne bežným fenoménom. V snahe vyhodnotiť vplyv kolagénových doplnkov na zdravie a kvalitu nechtov, bola v roku 2017 realizovaná vedecká štúdia [5]. V rámci tejto štúdie denný príjem 2,5 gramu kolagénu konzumovalo 25 účastníkov počas 24 týždňov. Výsledky boli viac než povzbudzujúce. Rýchlosť rastu nechtov sa zlepšila o 12 % a frekvencia lámania nechtov sa znížila až o 42 %. Účastníci štúdie tiež potvrdili, že konzumácia týchto doplnkov vedie k zlepšeniu celkového vzhľadu ich nechtov.

Kolagén je základnou zložkou pre normálne fungovanie všetkých orgánových systémov. Akékoľvek narušenie produkcie tohto peptidu vedie k neblahým následkom, ktoré môžu byť nezvratné.

Gaia collagen protein obohatený o papaín

Vyskúšajte aj vy čistý prírodný kolagén

Pravidelným užívaním zlepšuje pevnosť vlasov, nechtov a navracia pružnosť a pevnosť pokožke.
Pozitívne vplýva na pohybový aparát.

 

Správne doplnenie stravy kolagénom

Nakoniec je dôležité zdôrazniť, že správne doplnenie stravy kolagénom môže mať veľký vplyv na zlepšenie kvality vlasov, nechtov a pokožky. Doplnok “Gaia Collagen Protein” je jedným z najlepších doplnkov stravy na trhu, ktorý je špecificky navrhnutý tak, aby podporoval produkciu kolagénu v tele a zlepšoval výzor a pocit pokožky, vlasov a nechtov.

Okrem toho tento produkt podporuje aj regeneráciu kĺbov, čo môže byť obzvlášť užitočné pre tých, ktorí sú fyzicky aktívni alebo trpia bolesťami kĺbov. Gaia Collagen Protein je teda nielen skvelým spôsobom, ako posilniť svoju krásu zvnútra, ale aj ako podporiť svoje celkové zdravie a pohodu.

Začnite s pravidelným užívaním Gaia Collagen Protein ešte dnes a uvidíte, ako môže doplnok stravy so silným obsahom kolagénu priniesť pozitívne zmeny vo vašom živote. Príroda nám poskytuje nástroje na zlepšenie nášho zdravia a krásy, a Gaia Collagen Protein je jedným z týchto darov. Vyskúšajte ho a presvedčte sa sami o jeho blahodarných účinkoch.

Pár slov na záver

V poslednom čase sa stáva stále populárnejším trendom užívanie prípravkov obsahujúcich kolagén. Názvy ako “prírodný kolagén”, “dávkovanie kolagénu” a “kolagén nežiaduce účinky” sa čoraz častejšie objavujú v diskusiách na sociálnych sieťach, blogoch alebo v recenziách produktov. Čo však skutočne o kolagéne vieme a ktorý kolagén je najlepší?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Na trhu existuje množstvo rôznych druhov kolagénu a každý z nich môže mať iné účinky. Dôležité je zvoliť ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Môže to byť kolagén získaný z rýb, z hovädzieho kolagénu alebo rastlinný kolagén. Nezabudnite vždy prečítať zloženie produktu a vyhnúť sa tým, ktoré obsahujú prídavné látky, ako sú farbivá, príchute alebo sladidlá.

Dávkovanie kolagénu je pri tom veľmi individuálne a záleží na mnohých faktoroch, ako sú vek, životný štýl, strava a celkový zdravotný stav jednotlivca. Preto je dôležité konzultovať dávkovanie s odborníkom alebo lekárom. Všeobecne sa odporúča dávka 10-15 g kolagénu denne.

Použité zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4201279/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24670209
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28786550

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *